Varsity Track & Field at Woodlawn Home Meet #2
View full results on athletic.net.
This time it was the Woodlawn girls who rose up and placed first in the team scoring – besting three larger schools on a wet Alumni Track and Field. The Lady Trailblazers were led by Megan Dailey and Natalie Boyle in the points-scoring department, along with a new school record in the pole vault (9 feet) set by freshman Hadley Zucker. The boys were narrowly edged by 3A school Covenant Day in the team scoring, but it was a red-letter day for senior Jake Johnson, who broke school records in the 100m, 200m, and long jump, in addition to anchoring the school-record setting 4 x 400m relay team.
Boys Team Results
1. Covenant Day – 114
2. Woodlawn – 110
3. Gaston Christian – 82
4. Community School of Davidson – 72
5. Davidson Day – 42
6. Christ the King – 20
Girls Team Results
1. Woodlawn – 130
2. Covenant Day – 84
3. Community School of Davidson – 76
4. Davidson Day – 23
Individual Results
Boys 3200m
1. Quinn Schneider – 9:50.07 (SQ) – 10 points
6. Jackson McGeough – 12:01.92 – 1 point
Boys 1600m
2. Tripp Berini – 4:59.86* (SQ) – 8 points
6. Austen Castellano – 5:31.95 – 1 point
Boys 800m
1. Tripp Berini – 2:16.12 – 10 points
8. Jackson McGeough – 2:33.30*
Boys 400m
5. RJ Klein – 56.08* (SQ) – 2 points
Boys 200m
1. Jake Johnson – 23.46** (SQ) – 10 points
6. Ethan Mason – 25.19* – 1 point
9. Will Hedrick – 25.95
12. Jack Hager – 26.54
Boys 100m
1. Jake Johnson – 11.53** (SQ) – 10 points
4. Will Hedrick – 12.60 – 4 points
6. Jack Hager – 12.83 – 1 point
Boys 110m Hurdles
3. Zach Lorch – 19.35 (SQ) – 6 points
Boys 300m Hurdles
3. Zach Lorch – 50.93 (SQ) – 6 points
Boys 4x400m Relay
3. Berini/Klein/Mason/Johnson – 3:54.93** – 6 points
Boys Discus
2. Ethan Mason – 82-10 – 8 points
7. Bennett McQuage – 26-01*
Boys Shot Put
3. Ethan Mason – 24-04 – 6 points
Boys Long Jump
1. Jake Johnson – 20-06** (SQ) – 10 points
Boys Pole Vault
1. Zach Lorch – 9-00** (SQ) – 10 points
Girls 800m
2. Zoe Milburn – 2:50.22* – 8 points
3. Ally Fleming – 2:55.36* – 6 points
Girls 400m
5. Natalie Boyle – 1:09.42* (SQ) – 2 points
7. Madison Berini – 1:10.06* (SQ)
Girls 200m
2. Megan Dailey – 28.30 (SQ) – 8 points
4. Carmen Lolla – 30.30 – 4 points
5. Madison Berini – 30.41 – 2 points
Girls 100m
2. Megan Dailey – 13.32 (SQ) – 8 points
3. Carmen Lolla – 14.11 – 6 points
Girls 300m Hurdles
1. Natalie Boyle – 57.15 (SQ) – 10 points
Girls 4x100m Relay
2. Dickerson/Fleming/Lolla/Dailey – 58.34 – 8 points
Girls 4x400m Relay
2. Polsky/Fleming/Boyle/Milburn – 5:00.15 – 8 points
Girls Shot Put
3. Gabby Polsky – 21-01 – 6 points
4. Jessi Dickerson – 19-01 – 4 points
5. Ella Williams – 17-03.5 – 2 points
Girls Discus
1. Gabby Polsky – 56-07 – 10 points
3. Jessi Dickerson – 52-02 – 6 points
4. Ella Williams – 33-06 – 4 points
Girls High Jump
2. Natalie Boyle – 4-06 (SQ) – 8 points
Girls Long Jump
3. Megan Dailey – 13-07.25 (SQ) – 6 points
4. Madison Berini – 13-05.5 (SQ) – 4 points
Girls Pole Vault
1. Hadley Zucker – 9-00** (SQ) – 10 points
* Personal Record
** School Record
(SQ) State Qualifying performance